Eesti Rahvusraamatukogu

Eesti Rahvusraamatukogu

Laserskaneerimine rekonstrueerimisprojekti koostamiseks.

  • Aeg:  Sügis 2019
  • Klient: Riigi Kinnisvara
  • Töö iseloom: Laserskaneerimine

Töö sisu

Sirkel&Mall sai ülesande teha rekonstrueerimisprojekt ühele Eesti suurimale ja unikaalseimale hoonele – Eesti Rahvusraamatukogule. Rahvusraamatukogu koosneb mitmest korpusest, 8 korrusest (millest osad paiknevad maa all) ja mille ruumide pindala on üle 45 000 m2. Hoonet hakati ehitama 1980-ndate lõpus ja valmis 1993. aastal.

Olemasoleva hoone rekonstrueerimisel  tekib vajadus projekti algandmete järele. See on lihtne, kui hoonest on juba kolmemõõtmeline teostusmudel olemas, aga paraku 10 või rohkem aastat vanade hoonete puhul seda tõenäoliselt ei ole. Ka säilinud 2D digitaalsed joonised ei pruugi alati aidata, kuna need ei pruugi kajastada ehitise tegelikku seisundit ehituse käigus tekkinud muudatuste ja ebatäpsuste tõttu või näiteks hilisemate ümberehituste tõttu.

Siin tulebki appi kaasaegne lasertehnoloogia ja punktipilv. Punktipilv on kolmemõõtmeline ruumiandmete kogum, mis saadakse hoone või muu objekti laserskaneerimise teel. Laserskänner  suudab salvestada sekundis üle 2 miljoni punkti, kuhu laserikiired vastu põrkuvad ja nii tekib tulemusena punktide „pilv“ koordinaatsüsteemis.

Rahvusraamatukogu mõõdistasime osade kaupa ja kokku valmis hoonest 25 punktipilve. Punktipilved ja mudel valmisid koostöös OÜ Geodeesia24 ja Sirkel & Mall arhitektidega.

.

Keri Tuletorn Yld

Võta ühendust

Küsi pakkumist

(+372) 53 410 037

info@smageodeesia.ee